Masoni, Pan Milioner i najbardziej skomplikowany zegarek świata

Masoneria. Słowo rozpalające wyobraźnię wielu czytelników, zapełniające również internetowe strony przeróżnymi- mniej i bardziej prawdopodobnymi historiami.
Portugalia bynajmniej nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Ma swoje miejsca i historie związane właśnie z tym tematem.

Niewątpliwie jednym z najsłynniejszych jest Quinta da Regaleira w Sintrze. Już sama Sintra ma w sobie coś tajemniczego i pociągającego. O niej jednak w innym poście, bowiem zdecydowanie nie jest to miejsce, które można opisać w dwóch zdaniach.

Quinta da Regaleira to miejsce niezwykłe z kilku powodów- zarówno jeśli chodzi o jej przeładowaną ozdobami architekturę, malownicze usadowienie w dużym ogrodzie, jak również, czy raczej przede wszystkim, ze względu na osobę jej pierwotnego właściciela, António Augusto Carvalho Monteiro (1848-1920). Nazywany był on również Monteiro dos Milhões czyli Monteiro Milioner. Urodzony w rodzinie bogatych Portugalczyków osiadłych w Brazylii, doskonale umiał pomnożyć rodową fortunę, poprzez umiejętne inwestycje w handlu kawą i kamieniami szlachetnymi.
Dzięki niej mógł sobie pozwolić na takie ekstrawagancje, jak np. wybudowanie ogromnego domu-pałacu w Sintrze, wspomnianej już Quinta da Regaleia. Zarówno sam budynek, jak i otaczający go ogród – park, odzwierciedlają niezwykłe zainteresowanie pana Monteiro wiedzą tajemną, historią Portugalii no i oczywiście masonerią. Do dziś oglądać można zgromadzoną tutaj kolekcję około 600 przedmiotów związanych z ruchem masońskim.

foto:www.portugalvirtual.pt

Również w ogrodzie znajdziemy przykłady na fascynacje gospodarza symbolami masonerii. Wędrówkę rozpoczyna się w Studni Wtajemniczenia – nazwą nawiązującej do obrządków masońskich. 135 schodami, podzielonymi na 9 części (niczym 9 kręgów Piekła Dantego) schodzi się na głębokość 27 m w głąb ziemi. Stamtąd plątaniną korytarzy, mijając po drodze podziemne jeziorko i różnorakie kaskady, wychodzi się z powrotem na powierzchnię ziemi. Ma to symbolizować wędrówkę duszy – od momentu śmierci (ciemności) aż do chwili zmartwychwstania (światła).


foto: www.portugalvirtual.pt

W Kaplicy Przenajświętszej Trójcy, innym z obiektów znajdujących się na terenie posiadłości, na posadzce podziwiać można otoczoną pentagramami mozaikę, przedstawiającą symbol portugalskiego Zakonu Chrystusowego.

Jeśli ktoś jednak myśli, że wyobraźnia milionera z Brazylii ograniczała się jedynie do wybudowania sobie tej niezwykłej posiadłości, bardzo się myli. Dziełem architekta Regaleiry, Luigiego Maniniego jest także … kapliczka na lizbońskim cmentarzu Prazeres, w której to Monteiro został pochowany. Być może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że klucz do pałacu pasuje również i do cmentarnej kapliczki. Ciekawe co właściciel miał na myśli, wydając takie dyspozycje swojemu architektowi?

Oprócz zbierania pamiątek dotyczących historii Portugalii, w tym rzadkich bibliofilskich kruków, wielką namiętnością pana Monteiro były zegarki. Ogromna i cenna ich kolekcja, jaką zgromadził, odsprzedana została francuskiemu Muzeum Czasu w Besançon.

Niewątpliwie ozdobą kolekcji jest zegarek Leroy 01, wykonany przez słynny warsztat zegarmistrzowski, założony w Paryżu w roku 1751 przez Basile Leroy.
Leroy 01 zamówiony został przez António Augusto Carvalho Monteiro już w roku 1897. Zanim przywędrował do kraju swojego właściciela, zdążył zdobyć nagrodę na pamiętnej Wystawie Światowej, jaka miała miejsce w roku 1900 w Paryżu.

foto:http://www.hautehorlogerie.org

Zegarek ten okrzyknięty został „najbardziej skomplikowanym zegarkiem świata”. Składa się z 975 części i oprócz wskazywania czasu, posiadał jeszcze 24 inne funkcje, jak np. godziny wschodu i zachodu słońca w Lizbonie, fazy księżyca czy aktualny czas w 125 innych miastach świata. Wzór, jaki znalazł się na jego kopercie, zaprojektowany został przez, znanego już nam architekta pałacu i kaplicy, Luigiego Maniniego.
Aby uniknąć płacenia ogromnego podatku od tej „zabawki”, kosztującej w owych czasach 20 tyś. franków, zegarek przewiózł w swoim bagażu dyplomatycznym sam … król Portugalii!
Jako swoistą ciekawostkę można podać fakt, iż zegarek ten odkupiony został przez francuski rząd w roku 1955 za 2 mln franków. Przyznać trzeba, że była to doskonała lokata kapitału.

Być może niektórym z Was sylwetka budynku Regaleiry, pomimo iż jesteście pewni, że w Sintrze nie byliście, wyda się znajoma… Brawo za spostrzegawczość! Zapewne oglądaliście film „Dziewiąte wrota” z Johnem Deep’em w roli głównej? Regaleira „zagrała” niewielką ale piękną rólkę w tymże filmie Romana Polańskiego.

Dodatkowym polskim akcentem jest wokaliza, jaką nagrała słynna polska śpiewaczka, Ewa Małas-Godlewska do muzyki Wojciecha Kielara, który skomponował muzykę do tego filmu. Tutaj muzyce towarzyszą nam ciekawe zdjęcia ilustrujące jedną z największych europejskich nekropolii:

W filmie Polańskiego „zagrał” również inny dom położony w Sintrze- Chalet Biester, którego architektem był również wspomniany wcześniej Luigi Manini (w tym fragmencie od 7.07 min)

The Ninth Gate (Part 5) Johnny Depp (Full Movie) HQ

Dla zaciekawionych ruchem masońskim polecam wizytę w lizbońskim Muzeum Masonerii Portugalskiej
, zaś tym, którzy mieliby ochotę zaopatrzyć się w różne drobiazgi (biżuterię, krawaty i inne bibeloty) wzorowane na tych pochodzących z czasów Celtów, Templariuszy, monarchii portugalskiej itd. do zaglądnięcia tutaj.