DocLisboa 2013

Od czwartku w Lizbonie trwa kolejna edycja jednego z najważniejszych przeglądów filmów dokumentalnych w Europie (a jak twierdzą niektórzy, nawet na świecie). Na DocLisboa w tym roku zostanie pokazanych prawie 250 filmów — od kilkuminutowych alternatywnych krótkometrażówek po rozbuchaną wielogodzinną relację z domu wariatów (Feng Ai), od materiałów archiwalnych sprzed kilku dekad po filmy kręcone w ostatnich miesiącach. Ponieważ mało kto może sobie pozwolić tak czasowo, jak i finansowo, na obejrzenie wszystkich pozycji, spieszę z pomocą. Poniżej przygotowana specjalnie dla Luzomanii subiektywna propozycja wykorzystania vouchera za 30 euro, czyli opis 10 sesji (w kolejności losowej), na których zdecydowanie warto być.
1. Noces Rouges
W drugiej połowie lat 70. zeszłego stulecia, w czasach reżimu Czerwonych Khmerów, ponad ćwierć miliona kambodżańskich kobiet zostało zmuszonych do małżeństw. Sochan Pen, jedna z ofiar, po latach próbuje odkryć prawdę na temat swojej przeszłości.
2. Pokazatelnyy Protsess: Istoriya Pussy Riot
Relacja z głośnego procesu Nadii, Maszy i Katii, słynnej grupy rosyjskich performerek, które zostały skazane na dwa lata prac w kolonii karnej po antyputinowskim występie w Cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.
3. Pevnost
Obraz jednego z najbardziej egzotycznych zakątków Europy: Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, dwustukilometrowego pasa ziemi między Mołdawią a Ukrainą, którego zadeklarowana w 1990 roku niepodległość, nieuznawana na arenie międzynarodowej, stanowi tło licznych konfliktów.

 

4. Septembre Chilien
Film z 1974 roku, relacja na żywo z dwóch pierwszych dni po przewrocie wojskowym Pinocheta.
5. Pays Barbare
Refleksja na temat faszyzmu i kolonializmu. Zbiór archiwalnych materiałów na temat inwazji włoskiej na Etiopię w latach trzydziestych ubiegłego wieku.
6. Focus: Abounaddara
Krótkie obrazy życia codziennego w pogrążonej w wojnie domowej Syrii.
7. The Great North Korean Picture Show
Kinematografia to jedno z kluczowych narzędzi propagandy północnokoreańskiej. Relacja z jedynej szkoły filmowej reżimu.
8. E agora? Lembra-me…
Poruszające pamiętniki zakażonego wirusem HIV i WZW typu C pacjenta, który od roku bierze udział w próbach klinicznych toksycznych leków.
9. The revolution will not be televised, it will be twitted
Sesja krótkich metraży poruszających kwestie rosnącego niezadowolenia społecznego w Brazylii i Turcji.
10. Feng Ai. ‚Til Madness do Us Part
Prawie czterogodzinny film dokumentujący życie codzienne w szpitalu psychiatrycznym na prowincji na południu Chin.
Dziękuję Markowi Zalewskiemu za subiektywny wybór najciekawszych pokazów filmowych, dokonany specjalnie dla Luzomanii, prosto z Lizbony. Zachęcam również do zajrzenia na Jego blog Panie i Panowie


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


  • RSS
  • Facebook